Home Shop About Contact

Thursday, June 21, 2012

File Cabinet Revamp: Snazzy Sister State Storage

I went and did it AGAIN! Remember my awesome yellow and green file cabinet revamp last month? Well I got such an overwhelming response that I knew I just had to do it again. So the other day I picked up 2 free file cabinets from Democracy for America, they are moving to a new office in Burlington, VT so they were getting rid of some old office supplies.


I took out the drawers and spray painted the cabinets a light blue. Then I removed the hardware from the drawers and carefully cut up 2 maps of the sister states: Vermont and New Hampshire! Then I decoupaged the maps onto the drawers and put them back into the painted cabinet shells. Voila! Your fancy sister state file cabinets are complete!

Fancy File Cabinet Decoupage Map

Fancy File Cabinet Decoupage Map

Fancy File Cabinet Decoupage Map

File Cabinet: Free
Maps: Free
Spray Paint: $3.98
Mod Podge: $7.49

Project Cost Total: $11.47


Fancy File Cabinet Decoupage Map

If you like this project then pin it to your easy DIY board right now! ----> 

Check out some of my favorite posts:

113 comments:

 1. These look so great! What a terrific idea. I'm about to go scoping out some file cabinets because we could use some adorable storage like that! What kind of spraypaint do you use? Do you scuff up the cabinets or anything beforehand?

  ReplyDelete
  Replies
  1. I just wiped them down with a damp rag. Don't try to sand them, it will just leave scratches. And I used Rust-Oleum spray paint, but any kind will do! Good luck and let me know when you've completed your DIY project, I'd love to see and share on my blog :)

   Delete
  2. Günümüzün en popüler bahçe çitleri arasında yer alan ve kalitesi ile her kesimden taktir toplamış ve yüksek güvenlik isteyen kişilerin en başlıca tercih ettikleri ürünümüz olan çitin maliyeti Panel Çit Fiyatları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız lütfen sayfamıza göz atmanızı rica ediyoruz. Ayrıca sadece Türkiye'de değil Dünyanın her yerinde en çok kullanılan ürünlerin Tel örgü bahçe teli olduğunu biliyormuydunuz. Tel örgü maliyeti ve fiyatları hakkında sayfamıza göz atabilirsiniz.

   Delete
  3. Dünyanın En çok kullanılan ürünlerinden olan bahçe çit teli ve Tel Örgü Fiyatları Ankara günümüzün en çok tercih edilen çit sistemlerinden birisidir. Sizlerde Bu ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz mutlaka bir gün ihtiyaç duyacağınız ürünlerin Tel Örgü Ankara Olduğunu unutmayınız. Bahçelerinizin güvenliğini sağlayan bu ürünlerin kullanımı gayet basittir.

   Delete
  4. Çit - Tel Örgü - Panel Çit
   Panel Çit ve Tel Çit, Tel Örgü citbu.com'da
   Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını Çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
   Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
   Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

   Delete
  5. This comment has been removed by the author.

   Delete
  6. Panel Çitin montajının kolay oluşu ile görüntüsünün diğer çitlere göre çok daha güzel olması en önemli tercih sebeplerindendir. Görüntüsünün yanında dayanıklı oluşu da ayrı bir artı özelliği olmaktadır. Panel çitli tellerin kaplaması için galvaniz üstü statik boyayla yapılır ve dikmesinde kullanılan kaplama ise elektro galvaniz üzeri yine statik boya yapılmaktadır. Çitin en büyük artılarından biri de istenilen renkte yapmaktayız. Satın alacak kişilerin ne renkte isterse istesin yapılıyor. Panel çitlerin yüksekliği 50 ve 250 cm. arası değişen panel çitlerin çift telli oluyor. Montajında gerekli olan plastik klipslerin âdeti panel çitin yüksekliğine göre değişiklik gösterebilir. Örnek verirsek 50 cm olan panel çit için 1 adet plastik klip yeterken 120 cm Bir panel çite 2, 200 cm Bir panel çite ise 3 plastik klips gerekebilir. Şapka adı verilen plastik kapaklar montaj esnasında her dikme için kullanılarak görsellik bütünlüğü sağlar. Dekoratif, renkli, dayanıklı, kaliteli olan panel çitler gerek duvar üzerine gerekse de toprağa monte edilmektedir.


   Tel örgü
   Panel çit
   Panel çit Fiyat
   Tel Çit
   Çit
   Panel tel çit

   Ankara ve tüm Türkiye geneli satış yapan firmamız Tel örgü ürünleri ve bahçe çiti - panel çit - jilet tel - kafes tel satışı yapmaktadır.

   Bahçe çiti ve teli siparişleri alınır ayrıca Sincan Tel örgü ve çim çit - kafes tel - jiletli tel - bahçe çiti ürünleri burada

   Delete
 2. Now I just love these! What a great idea. I have a tall and also a wide file cabinet that would look good with a similar make-over.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tel çit ürünleri - Kafes tel ürünleri - Panel çit ürünleri - Tel örgü ürünleri - Bahçe çiti ve Bahçe teli - Çit telleri ve Panel çit fiyatları - Tel örgü fiyatları ve tel çit fiyatı Ankara içi hızlı montaj ekipleri ile sizlere hizmet vermekteyiz. Ankara tel çit fiyatı - Ankara tel örgü fiyatı - Ankara bahçe çiti ve teli yapımı konusunda Jiletli tel çit fiyatı ve uygulaması konusunda uzman ekiplerimiz var sayfalarımıza göz atmak isterseniz aşağıdaki blog adreslerimize bakmanızı tavsiye ederim

   Çankaya panel çit
   Gölbaşı panel çit
   Çankaya Tel Örgü
   Kafes Tel Örgü
   Panel Çit Fiyatı
   Jiletli Tel Ankara
   Ankara Kafes Tel Örgü
   Kafes Tel Çit
   Ankara Dikenli Tel Örgü
   Ankara Panel Çit fiyatları

   Delete
 3. Maps! What a great idea! This totally helps to make the most of the space you have in a room too. I'd love if you'd link this up to Titus 2 Tuesday on Cornerstone Confessions. Hope to see you there.

  Kathy

  ReplyDelete
 4. They are fabulous! I have to do the next A Crafty Soiree post ahead of time and wanted to let you know I've featured them this coming Thursday. Thank you for linking and please come by and see your feature when it's up!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Omigosh thank you so much! I'm looking forward to it :)

   Delete
 5. Oh my goodness these look AWESOME!!!! I made over a file cabinet a few weeks back, and have been looking for maps for another project, why I didn't put two and two together,is beyond me! Check it out here: http://chase-thestar.blogspot.com/2012/05/file-cabinet-makeover.html

  I'm a new follower--fab blog!
  XO, Barbara @ Chase the Star

  ReplyDelete
 6. Cute filing cabinets. Great idea. Thanks for linking with Wednesdays Adorned From Above Blog Hop.
  Debi

  ReplyDelete
 7. WOW! I can't believe those are filing cabinets - you made something ugly super pretty - great job!
  Thanks for linking up this week-
  Stacey of Embracing Change

  ReplyDelete
 8. These cabinets turned out so cute. Love the idea!

  Marcie @ www.IGottaTryThat.com

  ReplyDelete
 9. So cool! There just might be hope for the scratched black monstrosity in our family room after all.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Haha! I just picked up a free black file cabinet yesterday! I am thinking of spray painting it with a fresh coat of black and decoupaging the drawers something fun... let me know if you do decide to revamp your cabinet! I'd love to see how it comes out :)

   Delete
 10. Beautiful! Just found you at Look What I Made.

  ReplyDelete
 11. Great idea--and they look so much better!

  ReplyDelete
 12. I love this! Such a smart idea. I might have to try it.

  ReplyDelete
 13. Very nice,I love the transformation!

  ReplyDelete
 14. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Fabulous :) Good luck and let me know how it goes!

   Delete
 15. So awesome!! We're always needing more storage and this is a great way to make cheap storage look fantastic. Thanks for sharing.

  ReplyDelete
 16. Did you use glossy mod podge or another kind? Thank you for doing this turoeial. I'm helping a friend redo her file cabinets and I'm trying to figure out the best method. Has there been any peeling of the paper using the mod podge? I just worry it won't hold up well.

  ReplyDelete
 17. Can you give me more detail on the decoupage please as I’ve never done this before. Are the maps cut to fit on the front or do you turn them over the edges of the drawer. I have to maps and filing cabinet ready to go. Thanks.

  ReplyDelete

 18. This site definitely has all of the information and facts I needed concerning this subject and didn't know who to ask. outlook 365 email login

  ReplyDelete
 19. To supply you with the greatest option of sharpening, want the best sharpener that affords you suitably. Nevertheless, it's hard to choose the best one from different types and sorts or sharpener from the market. Here You'll get complete best chainsaw thought Chainsaw Sharpeners

  How To Sharpen a Chainsaw Chain

  ReplyDelete
 20. This is my first visit to your web journal! We are a group of volunteers and new activities in the same specialty. Website gave us helpful data to work. Storage Rooms

  ReplyDelete
 21. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 22. نشتري الاثاث المستعمل بالكويت
  فني صحي بالكويت
  شركة تسليك مجاري بالكويت
  شراء اثاث مستعمل بالكويت
  https://issuu.com/used-furniture-kuwait-1
  نشتري الاثاث المستعمل بالكويت
  فني صحي بالكويت
  شركة تسليك مجاري بالكويت
  شراء اثاث مستعمل بالكويت

  ReplyDelete
 23. نشتري الاثاث المستعمل بالكويت
  شركة نقل عفش بالكويت
  نقل عفش بالكويت رخيص
  فني صحي بالكويت
  تسليك مجاري بالكويت نشتري الاثاث المستعمل بالكويت
  شركة نقل عفش بالكويت
  نقل عفش بالكويت رخيص
  فني صحي بالكويت
  تسليك مجاري بالكويت

  ReplyDelete
 24. شركة نقل عفش بالكويت

  فني صحي بالكويت

  نشتري الاثاث المستعمل بالكويت

  نقل عفش بالكويت
  شركة نقل عفش بالكويت

  فني صحي بالكويت

  نشتري الاثاث المستعمل بالكويت

  نقل عفش بالكويت

  ReplyDelete
 25. فني صحي بالكويت تسليك مجاري بالكويت - معلم صحي بالكويت
  فني صحي بالكويت
  نشتري الاثاث المستعمل بالكويت - شراء الاثاث المستعمل بالكويت
  نشتري الاثاث المستعمل بالكويت
  نقل عفش بالكويت - شركة نقل عفش بالكويت رخيص
  نقل عفش بالكويت

  ReplyDelete
 26. شراء اثاث مستعمل بالكويت
  شراء اثاث مستعمل بالكويت
  شراء عفش مستعمل الكويت
  شراء عفش مستعمل الكويت
  ارقام يشترون اثاث مستعمل بالكويت
  ارقام يشترون اثاث مستعمل بالكويت
  نشتري الاثاث المستعمل بالكويت
  نشتري الاثاث المستعمل بالكويت
  https://site-gratuit-7296.webself.net

  ReplyDelete
 27. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 28. daythammynet
  Class College Education training Beauty teaching university academy lesson  teacher master student  spa manager  skin care learn eyelash extensions tattoo spray

  ReplyDelete

 29. Class College Education training Beauty teaching university academy lesson teacher master student spa manager skin care learn eyelash extensions tattoo spray

  daythammynet
  daythammynet
  daythammynet
  daythammynet
  daythammynet
  daythammynet
  daythammynet
  daythammynet
  daythammynet

  ReplyDelete
 30. Lower rates help improve their business, while assisting you spend less ' everyone wins. mortgage payment calculator canada But to raise your likelihood of securing an industrial loan, aim for the score of 700. mortgage payment calculator canada

  ReplyDelete
 31. The vast majority that attempt a cabinet reface or reemerging project have become burnt out on their cabinets and cabinet entryways so it is extremely basic to supplant the cabinet entryways before repainting your cabinets. Ramen en deuren

  ReplyDelete
 32. الطريقة التي تكتب بها ، أنت مدون محترف حقًا. فني تكييف

  ReplyDelete
 33. A storage server will be used for storing both small and large amount of data over a shared network. Although the need for storage is evident, it is not always clear which solution is right for your organization.Water Storage Bladders manufacturer

  ReplyDelete
 34. Very good written article. It will be supportive to anyone who utilizes it, including me. Keep doing what you are doing ? can’r wait to read more posts.
  very nice article.부산오피

  ReplyDelete
 35. Seriously I got my pulse quickened when I noticed the after shape of the cabinet. This is so so cute and lovely looking that hard to be expressed only few words. The sister maps of Vermont and New Hampshire you inserted on the front part made the cabinet incomparable. I appreciate your super adorable and gorgeous project. Also for any beautiful furniture modern furniture store in Moncton.

  ReplyDelete
 36. E-Fatura Forum e-Fatura Başvuru Sürecinde Yapılması Gerekenler 2022 E-Arşiv Fatura Forum E-Fatura Destek E-İrsaliye Forum E irsaliye gib portal başvurusu nasıl yapılır? eDefter başvuru nasıl yapılıyor E-Makbuz Forum E-imza Mali Mühür Forum

  ReplyDelete
 37. An on-premise file server is as yet a suitable answer for organizations with handfuls or many office laborers since it is more savvy than cost-per-client Cloud arrangements. best cheap hosting

  ReplyDelete
 38. Kilitli parke taşı ustası ve 2022 yılı için güncel birim fiyatları araştırması için sayfamıza göz atmalısınız. Kilitli parke taşı uygulaması ve montaj işçiliği dahil fiyat araştırmalarınız için size güzel bir sayfa öneriyoruz.
  Kilitli parke Taşı uygulaması Ankara ve tüm semtlerinde Kilitli Taş yapılır. Yapılan işlerimizde garanti söz konusudur kesinlikle hiç bir işimizi vur gec tarzında yapmayız. Kilitli parke taşı - Kilit taşı - Kilitli taş fiyatları

  https://parketasustasi.blogspot.com/

  ReplyDelete
 39. I basically need to reveal to you that I am new to weblog and certainly enjoyed this blog webpage. Likely I'm going to bookmark your blog . You totally have superb stories. Supports imparting to us your blog. canaan avalon 1246

  ReplyDelete

Share This

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...