Home Shop About Contact

Thursday, July 19, 2012

Fun Lamp Revamp

I've recently started hunting for lamps while garage saling. My goal is to find the cheapest ones possible. Usually when I find them, they are broken, or missing a shade, or just completely hideous. No matter what, they are all in need of some major TLC.

Prime example: This lamp + shade combo I bought for $1.50.When I approached the piece with wide eyes, Mike looked at me like I was crazy! But I have an eye for recognizing the bones of a piece and I can see the potential in every worn out desk and beaten up frame.

So I handed over my buck-fifty and quickly packed pinky into my car. When it was time for the revamp, I stripped the ruffled fabric from the lamp shade and spray painted the base of the lamp a light blue. Then I covered the lamp shade with fabric using spray adhesive and a hot glue gun to keep the ribbon trim in place. Voila! A brand new lamp :)


Here she is sitting on my refreshed nightstand... more to come on that project later! Happy Thursday.12 comments:

 1. So so SO cute!! Loving your creativity :) new follower!

  ReplyDelete
 2. Cute it looks so good on the stand. I'm excited to be a follower and see more of your cute ideas. I would love if you stopped by to say hi and followed back
  www.iheartpears.blogspot.com Have a great day

  ReplyDelete
 3. Brilliant! Illuminating even! ;P

  ReplyDelete
 4. Fantastic make over. Glad I found this through It's a Keeper's linky party. I linked in a salad using leftover roast lamb. Have a super week.

  ReplyDelete
 5. The lamp is adorable!! I am your newest follower from a Glimpse Inside. :)

  Kathy @ http://lifeonlakeshoredrive.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. cute lamp makeover, love the shade!

  ReplyDelete
 7. What a difference a little love makes. I think it turned out great. If you get a chance, come link up at my Pin Party.

  http://www.sarahdawndesigns.blogspot.com/2012/07/pintastic-monday-link-party-1.html

  ReplyDelete
 8. Your newly transformed lamp is adorable! Love the blue and the birdies on the lampshade. You definitely DO see the bones of the piece. I probably would have passed that one by in - it's original state. ;)

  Thanks for linking to Time Travel Thursday. Hope to see you again this week.

  Blessings,
  Liz @ The Brambleberry Cottage

  ReplyDelete
 9. You get a strange feeling when you're about to leave a place, I told him, like you'll not only miss the people you love but you'll miss the person you are now at this time and this place, because you'll never be this way ever again.Flights to Freetown
  Cheap Flights to Freetown
  Cheap Air Tickets to Freetown

  ReplyDelete
 10. o my! This is so cute. I wouldn't have seen the possibility in this piece - but so glad you did! Looks awesome and now I'll look at lamps differently :)

  New follower! Brie @ Breezy Pink Daisies

  ReplyDelete

 11. Tel örgünün kullanım alanı oldukça geniştir. Bahsettiğimiz üzere insanlar kendilerine ait olan çeşitli yapıların çevresini kapatmak ve dışarıdaki yabancılara karşı girişleri engellemek amacıyla tel örgü sistemlerini kullanmaktadır. Tel örgüler bu sayede insanların daha rahat olmasını sağlamakta, güvenli yapılar kazanmasını sağlamakta ve çeşitli avantajlar da sunmaktadır.
  Tel örgü kullanım alanları olarak ise şunları örnek gösterebiliriz:
  • Bahçe çevresi,
  • Tarla çevresi,
  • Okul bahçesi çevresi,
  • Askeri lojman çevreleri,
  • Oyun parkı çevresi,
  • Arazi çevreleri,
  • Sportif faaliyet yapılarının çevresi
  Bu gibi alanlarda oldukça fazla kullanılmakta olan tel örgüler sayesinde insanlar daha güvende ve rahat olabilecek, kendilerini de yine yapılarını en etkili şekilde koruyarak daha çok avantajdan da yararlanacaklardır. Bu kapsamda tel örgü kullanım alanlarının bu denli fazla olması da yine kişilerin çok fazla avantajdan yararlanmasını sağlayacaktır.
  Panel Çit Teli
  Panel çit teli, ilk etapta güvenliğin sağlanması için tercih edilmektedir. Tel fiyatları Günümüzde özellikle de açık alanlarda inşa edilen yapıların çevreleri dışarıdan içeri girilmelere müsait olup çeşitli tehlikelerle de karşı karşıyadır. Panel çit teli daha çok belirttiğimiz üzere köylerde arazi yapılarında, tarlalarda, bahçelerde çevreyi çevrelemek için kullanılmaktadır. Son derece rahat bir kullanım olanağına sahip olup aynı zamanda da insanların daha güvenli bir çevrede olmasını sağlamak amacıyla da tercih edilmektedir.
  Panel çit birçok anlamda avantajlara sahip olup insanların kendilerini güvende hissetmeleri açısından da önemlidir. Nitekim bahçe, tarla gibi yerlerde yetiştirilen ürünlerin dışarıdan yabancı insan veya hayvan gibi canlıların girmesini engeleyecek şekilde dizayn edilmesi gereken panel çitlerin kullanım alanı da çok geniştir. Son derece avantajlı yapılara sahip olan panel çit teli ile birlikte çeşitli alanlarda güvenlik konusunda yeterli donanımlar sağlanabilir.

  ReplyDelete

 12. Kilitli parke taşı ustası ve 2022 yılı için güncel birim fiyatları araştırması için sayfamıza göz atmalısınız. Kilitli parke taşı uygulaması ve montaj işçiliği dahil fiyat araştırmalarınız için size güzel bir sayfa öneriyoruz.
  Kilitli parke Taşı uygulaması Ankara ve tüm semtlerinde Kilitli Taş yapılır. Yapılan işlerimizde garanti söz konusudur kesinlikle hiç bir işimizi vur gec tarzında yapmayız. Kilitli parke taşı - Kilit taşı - Kilitli taş fiyatları

  https://parketasustasi.blogspot.com/

  ReplyDelete

Share This

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...