Home Shop About Contact

Monday, July 23, 2012

Fresh White Nightstand

Good morning and welcome back to the work week! Mike and I were super busy this weekend. On Friday we finished staining the windows in the house. On Saturday we went garage saling and I found a bunch of cheap and some free items, including 2 file cabinets and a dresser! Then on Sunday we did a ton of yard work. We trimmed trees, weeded the gardens, moved the entire wood pile to the fire pit and cut more firewood. We also cleaned out the screen porch and started prepping the house for company this weekend.

Oh yeah! Friday is Mike's birthday so we are having at least 9 people staying with us on Friday and Saturday night to celebrate, including all 4 of my siblings! More on that later.

This is the story of the fabulous nightstand refresh. My mom found this nightstand for free, so she handed it over to me.

Shabby White Nightstand

I brought it up to Vermont and gave it some TLC. Witness the power of (spray) paint!


I've been using spray primer to prep my pieces, and it's making a world of difference. The paint goes on smoother and more evenly, and in much less time!

Shabby Chic White Nightstand Repainted Before and After

And I've already sold it :) Woo-hoo! Meanwhile in New York, my mom is preparing for her master bathroom to finally be refinished! I can't wait to feature the before and after on my blog! Oh, and I was featured on West Furniture Revival! So check it out if you get a chance. Happy Monday!

Here are a few of my popular DIY projects:

3 comments:

 1. Good job in keeping it in good condition. It looks brand new!I just found your blog through the simply link party!

  -Milynn
  Love and Whimsy

  ReplyDelete
 2. Paint really gives a piece of furniture new life!


  nightstand

  ReplyDelete

 3. Tel örgünün kullanım alanı oldukça geniştir. Bahsettiğimiz üzere insanlar kendilerine ait olan çeşitli yapıların çevresini kapatmak ve dışarıdaki yabancılara karşı girişleri engellemek amacıyla tel örgü sistemlerini kullanmaktadır. Tel örgüler bu sayede insanların daha rahat olmasını sağlamakta, güvenli yapılar kazanmasını sağlamakta ve çeşitli avantajlar da sunmaktadır.
  Tel örgü kullanım alanları olarak ise şunları örnek gösterebiliriz:
  • Bahçe çevresi,
  • Tarla çevresi,
  • Okul bahçesi çevresi,
  • Askeri lojman çevreleri,
  • Oyun parkı çevresi,
  • Arazi çevreleri,
  • Sportif faaliyet yapılarının çevresi
  Bu gibi alanlarda oldukça fazla kullanılmakta olan tel örgüler sayesinde insanlar daha güvende ve rahat olabilecek, kendilerini de yine yapılarını en etkili şekilde koruyarak daha çok avantajdan da yararlanacaklardır. Bu kapsamda tel örgü kullanım alanlarının bu denli fazla olması da yine kişilerin çok fazla avantajdan yararlanmasını sağlayacaktır.
  Panel Çit Teli
  Panel çit teli, ilk etapta güvenliğin sağlanması için tercih edilmektedir. Tel fiyatları Günümüzde özellikle de açık alanlarda inşa edilen yapıların çevreleri dışarıdan içeri girilmelere müsait olup çeşitli tehlikelerle de karşı karşıyadır. Panel çit teli daha çok belirttiğimiz üzere köylerde arazi yapılarında, tarlalarda, bahçelerde çevreyi çevrelemek için kullanılmaktadır. Son derece rahat bir kullanım olanağına sahip olup aynı zamanda da insanların daha güvenli bir çevrede olmasını sağlamak amacıyla da tercih edilmektedir.
  Panel çit birçok anlamda avantajlara sahip olup insanların kendilerini güvende hissetmeleri açısından da önemlidir. Nitekim bahçe, tarla gibi yerlerde yetiştirilen ürünlerin dışarıdan yabancı insan veya hayvan gibi canlıların girmesini engeleyecek şekilde dizayn edilmesi gereken panel çitlerin kullanım alanı da çok geniştir. Son derece avantajlı yapılara sahip olan panel çit teli ile birlikte çeşitli alanlarda güvenlik konusunda yeterli donanımlar sağlanabilir.

  ReplyDelete

Share This

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...