Home Shop About Contact

Monday, June 4, 2012

Strawberry Rhubarb Muffins

We have a huge rhubarb patch in our backyard that is growing out of control!


I took my scissors to it and cut out at least 20 large stalks of rhubarb, leaving probably 50 more in the patch. I chopped the stalks up and filled two large Ziploc bags with the diced rhubarb, more than enough for this muffin recipe.


On Thursday morning last week I woke up early to whip up some muffins.


These tasty treats ended up being a HUGE hit in the office! They looked good and they tasted even better. I probably could have made them totally dairy free by using the vegan butter I have, but I didn't want to risk it.  These came out so great! Scroll down for the super easy recipe.
Strawberry Rhubarb Muffins adapted from Gourmet Kosher Cooking

Ingredients
1 cup diced rhubarb
1 cup sliced strawberries
1/2 cup light brown sugar
2-1/4 cups flour
1 tablespoons baking powder
1/2 teaspoon salt
2 teaspoons cinnamon
1/2 teaspoon nutmeg
1 stick of butter
1 egg
1/2 cup maple syrup
2/3 cup vanilla soymilk

Directions
In a medium sized bowl, mix rhubarb and strawberries with brown sugar. Let sit 45 minutes. Preheat oven to 350 degrees. Line 12 muffin cups with paper lines. Mix together flour, baking powder, salt, cinnamon, and nutmeg and set aside. In a mixer, beat margarine and egg until smooth. Add in maple syrup and blend. Add flour mixture alternately with soy milk to make a smooth batter. Fold in the strawberry rhubarb mixture. Spoon batter into prepared muffin cups, filling each 2/3 of the way full. Bake until lightly browned about 30 to 35 minutes.

Link Up Party:
Five Little Chefs

3 comments:

 1. Çit - Tel Örgü - Panel Çit
  Panel Çit ve Tel Çit, Tel Örgü citbu.com'da
  Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını Çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
  Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
  Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

  ReplyDelete
 2. E-Fatura Forum e-Fatura Başvuru Sürecinde Yapılması Gerekenler 2022 E-Arşiv Fatura Forum E-Fatura Destek E-İrsaliye Forum E irsaliye gib portal başvurusu nasıl yapılır? eDefter başvuru nasıl yapılıyor E-Makbuz Forum E-imza Mali Mühür Forum

  ReplyDelete

Share This

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...