Home Shop About Contact

Tuesday, January 31, 2012

Dairy Free Date Balls

On Saturday night, after a week of healthy eating, I was really craving something sweet. Mike and I ran out to Price Chopper to pick up some treats, but no rice milk chocolate bars or dairy free oatmeal cookies could satisfy my sweet tooth. That's when I decided to whip up a batch of date balls. I saw a few sweet recipes that called for dates, such as Chocolate Covered Katie's Samoas Fudge Babies, but I decided to go ahead and create my own concoction!

Dairy Free Date Balls

Ingredients:
8 oz dates 
1/2 cup brown sugar 
1/4 cup dairy free butter
1 tsp vanilla 
1 cup rice krispies 
1/4 cup coconut flakes 

Directions:
Blend dates. In a saucepan, melt dairy free butter and brown sugar over medium heat. Stir in dates and some coconut. Remove from heat and mix in rice krispies and vanilla. Allow to cool for a few minutes. Shape the mixture into 10 individual balls, then roll them in coconut flakes.Voila! My sweet tooth was satisfied! These date balls about 175 calories each. They are great for a quick energizing snack if you are on the go, but probably not the best to have around if you are a mindless snacker (like me) But luckily they are so thick, rich and flavorful that I couldn't even eat more than one in one sitting.

Link ups:

1 comment:

 1. Çit - Tel Örgü - Panel Çit
  Panel Çit ve Tel Çit, Tel Örgü citbu.com'da
  Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını Çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
  Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
  Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

  ReplyDelete

Share This

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...