Home Shop About Contact

Thursday, April 12, 2012

Leftover Easter Candy: Rice Krispie Peep Treats

This year I had the wonderful opportunity to enjoy a love & chocolate filled Easter with Mike in New York. We drove down on Friday night for the whirl wind weekend, and returned to Vermont on Sunday night in my car, which we had packed with lots of edible goodies from our family.

Easter Candy Overload!

So this week we have been eating our way through the pile of treats, but it looks like we haven't even made a dent! (it didn't help that I couldn't resist the 50% Easter candy sale at CVS) So I decided to whip up a batch of my (not yet) famous Rice Krispie Peep Treats! These sugarloaded pink fluffy clouds of cocoa-coated rice krispie yum yums are unbelievable. I don't particularly enjoy the taste of Peeps alone, but these sweets are great in a candy bar.Here's how it went down:


And there you have it! Deliciousness... and remember, these sweet n' crispy treats are made out of cereal, so it's perfectly acceptable to eat these for breakfast.


Here's the recipe:


Ingredients

6 Cups rice crispy cereal
24 Peeps
3 Tablespoons butter
1/2 Cup M&Ms

Directions

In large saucepan melt butter over low heat. Add Peeps and stir until completely melted. Remove from heat.  Add rice crispy cereal. Stir until well coated. Using buttered spatula or wax paper evenly press mixture into 13 x 9 x 2-inch pan coated with cooking spray. Cover with M&Ms. DEVOUR.1 comment:

 1. Çit - Tel Örgü - Panel Çit
  Panel Çit ve Tel Çit, Tel Örgü citbu.com'da
  Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını Çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
  Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
  Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

  ReplyDelete

Share This

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...