Home Shop About Contact

Monday, April 23, 2012

Sunny Sweet Lemon Bars

Good morning and happy Monday. This weekend was cruddy and rainy and cold here in Vermont. I really wish it had been nice enough to get my garden started before my first AAU tournament next weekend, but no such luck.

Mike and I took the chance to cross a few indoor projects off our long to-do list at 32 Discovery. By Sunday afternoon I was craving some sunshine, which I whipped up in the form of delicious tangy and sweet lemon bars. These are amazing. Enjoy.


Lemon Bars (adapted from Kristin Ann)

Ingredients

Crust:
1 cup butter
1/2 cup powdered sugar
2 cups flour

Filling:
3 eggs
2 cups sugar
8 tablespoons lemon juice
Zest from 1 lemon
4 tablespoons flour
1 teaspoon baking powder

Directions

Preheat the oven to 350 degrees. Spray a 9x9-inch pan with baking spray, then line the pan with aluminum foil (this will make it easier to remove the lemon bars in one piece so you can cut them properly on a cutting board). Spray the aluminum foil with baking spray as well.

Crust: Cream butter and sugar until light and fluffy, add flour. Press the dough into the prepared pan,  then bake at 350 for 12-15 minutes, until slightly golden, not brown

Filling: Beat eggs, sugar, lemon juice, and zest completely; gradually add in flour and baking powder. Pour over pre-baked crust, bake at 350 for about 20 minutes; the edges should be golden not brown. Let the bars sit for about 5 minutes, then sprinkle with powdered sugar, cut once cool. Enjoy!

2 comments:

 1. Lemon is my son's fave! I'm your #50 follower ;)

  ReplyDelete
 2. Çit - Tel Örgü - Panel Çit
  Panel Çit ve Tel Çit, Tel Örgü citbu.com'da
  Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını Çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
  Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
  Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

  ReplyDelete

Share This

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...